oceánické dno pouze 200 milionů let staré

Podle mapy oceánského dna, jeho stáří nepřevyšuje 200 milionů let

 

 


kliknutím zvětšit
Popisek

Obr. 1 Stáří oceánického dna nepřevyšuje 200 milionů let.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Desková tektonika se s relativně mladým stářím mořského dna vypořádala jednoduše. Všechno starší dno bylo zasunuto nazpět do zemského pláště. To by bylo pěkné až na jeden zádrhel a tím je neplatný předpoklad zasouvání až podsouvání oceánického dna (subdukce, viz položku 18.  Neporušenost "pěchovaného"). Jak jsme již zmínili, příkopy, které mají být místy podsouvání jednak obsahují nepatrné mocnosti usazenin, než jaké bychom očekávali při zasunutí tisíců kilometrů oceánické kůry, a za druhé tyto usazeniny zde leží vodorovně bez jakýchkoliv náznaků zvrásnění či jiného porušení. Dále například ostrovy Galapágy, 5,3 - 24 miliony let staré vzdálené ca 900 km od Chilského příkopu by při současné rychlosti předpokládaného (nedoloženého) podsouvání 8 cm/rok (80 km/milion let), již dávno zmizely v oceánickém příkopu.


Při rychlosti údajného (nedoloženého) podsouvání například 8cm/rok by při stáří 180 - 200 milionů let bylo v některých případech recyklováno až 14 000 km oceánické kůry :-)). To znamená pro stejný materiál cestu nejméně dvakrát k zemskému jádru a nazpátek. Odkud by se vzala energie na dvojnásobné přetavení velkých částí zemského pláště nikdo pochopitelně neví (a bohužel ani neřeší). Do ještě větších potíží s potřebnou energií bychom se dostali s deskovou tektonikou nastartovanou před 740 a více milionů let.



názory k článku

Poznámka

Ve společnosti s možností svobodného uplatnění a přijetí přinejmenším věrohodného názoru, by desková tektonika na základě jenom jediného z uvedených 23 článků o pochybeních už dávno skončila v archivu neplatných teorií. Její udržování a neustálá další propagace jsou důkazem ovlivňování vědeckého výzkumu politickými prostředky. Z tohoto důvodu jsme zařadili na stránky i články k této problematice, viz článek Michiheiho Hoshiny, jeho dodatek a článek ropný zlom v kapitole o rozpínání Země.


 

 


Velké východojaponské zemětřesení otřáslo (také) deskovou tektonikou

Yoshihiro KUBOTA, Niigata University, Japan: „SYMPOZIUM K PŘÍLEŽITOSTI 20. VÝROČÍ ROZPRAV O STRUKTURNÍ GEOLOGII; 18. PROSINCE 2011 JAPONSKO. Strukturně geologická kolokvia byla zavedena v roce 1991. Od té doby jsme zorganizovali pravidelně dvakrát ročně schůze za účelem podpory původních výzkumů založených na důkladných terénních pracích… Japonci se obávají dalšího velkého zemětřesení... Výsledek sympozia byl překvapující. Všichni účastníci (více jak 50), nabyli silného neodbytného pocitu, že éra deskové tektoniky skončila a velká zemětřesení jsou jistě předvídatelná."


NCGT: New Concepts in Global Tectonics NEWSLETTER No. 61, December, 2011 ISSN: 1833-2560 Editor: Dong R. CHOI


kliknutím zvětšit
Popisek

 

 


Na obr. Dong Choi přednáší o velkém Japonském zemětřesení


 

 


Pozn. autora webu: Závěr z diskuse v Japonsku je jasný: nejen z hlediska předpovídání zemětřesení nelze brát deskovou tektoniku vážně a je tudíž z hlediska předpovídání zemětřesení naprosto nepoužitelná (i když odjakživa tvrdila, že "vysvětluje zemětřesení").


vytvořeno pomocí Gaia CMS firmy Artemis webdesign © 2008